|
|
IMO Blog, 2008
In een verder evenwichtig artikel over de moeizame relatie tussen Israël en Egypte in NRC (buitenland, 27 mei), beweerde Alexander Weissink dat de meeste Joden Egypte hadden verlaten na de Suez crisis, toen Israël de Sinaï veroverde. In werkelijkheid zijn de meeste Joden uit Egypte gevlucht en verdreven met achterlating van al hun bezittingen. Al in de jaren 1920 werd 85% van de Joden in Egypte uitgesloten van het staatsburgerschap, en begin jaren '40 vonden de eerste pogroms plaats. In 1947 werd wettelijk bepaald dat nog maar 10% van de werknemers van bedrijven uit niet-Egyptenaren mocht bestaan, waardoor veel Joden hun baan verloren. In 1948 kwamen minstens 70 Joden om bij bomaanslagen in Cairo en vele anderen bij rellen, en werden er honderden opgepakt en hun bezittingen in beslag genomen. Tot midden jaren '50 vertrokken minstens 34.000 Egyptische Joden naar Israël met achterlating van hun bezittingen. Na de Suez oorlog van 1956 werden bijna 25.000 Joden uit Egypte verbannen en hun bezittingen geconfisqueerd, en 1.000 anderen gevangen gezet. Na de Zesdaagse Oorlog in 1967 werd het merendeel van de 15.000 overgebleven Joden het land uit gezet, sommigen na maandenlange gevangenschap, mishandeling en marteling.
Nadat Egypte in 1979 vrede sloot met Israël werden de rechten van de overgebleven Joden hersteld, maar erkenning van de verdrijvingen en confiscaties is uitgebleven. Er is nauwelijks aandacht voor de geschiedenis van deze Joden en die uit andere Arabische landen, en veelal wordt gesuggereerd dat zij vrijwillig vertrokken. Er zijn in totaal ongeveer evenveel Joden uit Arabische landen gevlucht en verdreven als Palestijnen uit Israël, en zij hebben grondbezit achtergelaten vier keer zo groot als Israël. Zij zijn in Israël of elders een nieuw leven begonnen maar hebben nooit enige compensatie gekregen. Het ene leed is niet tegen het andere weg te strepen, maar het totale gebrek aan aandacht voor deze vergeten groep vluchtelingen is schrijnend.
Ratna Pelle
NB: dit stuk heb ik als ingezonden brief naar NRC gestuurd, maar het is - zoals bij NRC gebruikelijk - niet geplaatst. Weer te pro-Israël?
op Wednesday, 11 June 08, schreef Elise Friedmann
Heel interessant en informatief, Ratna. De aandacht voor vluchtelingen in het MO is inderdaad een beetje eenzijdig... Bij het NIW kan dit weer wel! kijk maar: http://www.niw.nl/content/view/338/1/
|
IMO Blog Hoofdpagina
IMO Blog Archief
IMO Blog
A view from the Netherlands by Ratna Pelle
* Volg me op Twitter
* Israel in de media VK blog
Je vind ons ook op:
* Israel-Palestina.Info
* Israel & Palestijnen Nieuws Blog
* Israel-Palestina.Info Twitter
* Israel-Palestina.Info Facebook Pagina
* Israel-Palestina.Info Facebook Groep
* Israel-Palestina.Info Hyve
IMO Blog (Israël & Midden-Oosten) bevat mijn opinies over het Israëlisch-Palestijnse conflict, het Joodse recht op zelfbeschikking (ook bekend als Zionisme) en het Palestijnse recht op zelfbeschikking. Ik ben een academica uit Nederland. Ik ben actief geweest in diverse linkse bewegingen voor vrede, milieu en derde wereld. Ik ben noch Joods noch Palestijns noch Israëlisch noch Arabisch.
© Alle teksten op deze blogs zijn eigendom van de schrijver, en dienen niet zonder toestemming gekopieerd te worden naar andere websites.
IMO Blog contains my thoughts on the Israel - Palestine conflict, the Jewish right to self determination (aka Zionism) and the Palestinian right to self determination, and especially the involvement of Europe with the conflict in the light of it's own history. I am an academic from the Netherlands who has been active in several leftist movements for peace, environment and third world. I am neither Jewish nor Palestinian nor Israeli nor Arab.
© All blogs posted here are copyright by the author, and should not be copied without permission.
BLOGS NL-ISRAEL:
* Ratna.NL - Over Israël en de Palestijnen 2005-2006
* Israel & Palestijnen Nieuws Blog
* Israel Blog Watch
* Laatste nieuws uit Israel
* Dutchblog Israel (NL/EN)
* The Crethi and the Plethi (NL/EN)
* Weblog NOA - Network On Antisemitism (NL)
* Weblog "De Joodse Lobby"
* IsraNed - Israel nieuws
* Loor Schrijft
* Israel in de Media
* Trouw Israel Monitor
AMI ISSEROFF & CO:
* ZioNation - Progressive Zionism & Israel Web Log
* Zionism and Israel News
* Middle East Analysis
* MidEastWeb Log on Middle East peace
OTHER BLOGS ISRAEL:
* AP Israel Watch
* Blue Truth
* CiF Watch (Guardian)
* Daled Amos
* Dry Bones cartoons
* Dvar Dea from Israel
* Elder of Ziyon
* FresnoZionism.org
* Haifa Diary
* A Liberal Defence of Israel
* Meretz USA Weblog
* Neville Teller's A Mid-East Journal
* Normblog
* Philosemitism
* Point of no return (Middle East's forgotten Jewish refugees)
* Pro-Israel Bay Bloggers
* Ray Cook (Israel, Zionism and the Media)
* Realistic Dove
* Sanda & Israel
* Simply Jews
* Unplugged Mike
* Yaacov Lozowick's Ruminations
* Z-Word Blog @ The Propagandist
WEBSITES ISRAEL:
* CIDI
* Cijo - Voor Israel, Voor Vrede
* Christenen voor Israel
* Engage (GB)
* Etsel over Jodendom & Israël
* Israel Facts (NL)
* Israël-Informatie linkpagina (NL/EN)
* Israël-Palestina Info (NL/EN)
* Likoed Nederland
* MidEastWeb - Middle East News/Views
* Maurice Ostroff (countering bias against Israel)
* Missing Peace (NL)
* Peace With Realism
* VECIP - Vrije Encyclopedie Conflict Israël-Palestina
* WAAR media werkgroep Israel
* Zionism & Israel
* Zionism-Israel Pages
* Zionism On the Web
DIVERSE ONDERWERPEN:
* Brassé Sittard - Van linkse politiek tot Joodse genealogie
* Sittard Web Log - "politieke, sociale en groene berichten"
* At the back of the hill
* The Euston Manifesto
* The IgNoble Experiment
* Jeff Weintraub, Commentaries and Controversies
* Keesjemaduraatje
* Het Verraad van Links (Carel Brendel)
* Verbal Jam (NL)
* Zin en Rede
* SEO - Search Engine Optimization
NIET MEER GEUPDATE:
* Christians Standing With Israel - Blog
* IreneLancaster's Diary (on Aliyah, Judaism, Zionism and Politics)
* Israel: Like this, as if
* Jewish State
* Octogenarian
* Ratna's Review on Israel, Zionism and Peace (2005-2006)
* Z-Word Blog, Views on Zionism
RSS V 1.0
RSS V 2.0
|