IMO Blog - Israel & Midden-Oosten

Zionism-Israel Info Center - Main Page Site Map Definitions Issues (FAQ) Timeline History Documents Web Links Photo Gallery Contact

Achtergrondartikelen
Israël-Palestina.Info:

* 60 Jaar Israël en de Nakba (1948-2008)
* 60 Jaar na delingsplan, Israël en de VN
* Geschiedenis van het Israëlisch-Arabische conflict
* Vredesproces & Recente Geschiedenis
* Tijdlijn geschiedenis Israël en Palestina
* Geschiedenis Joden en antisemitisme
* Geschiedenis Palestijnen en Arabieren
* Hezbollah
* Israël politiek
* Palestijnen politiek
* Zesdaagse Oorlog
* Bezette gebieden & nederzettingen
* Gaza Strook
* Gaza Oorlog
* Hamas
* Apartheidsmuur of veiligheidshek?
* Vluchtelingen
* Zionisme
* Anti-Zionisme
* Boycot Israël campagnes
* Initiatieven voor vrede en verzoening
* United Civilians for Peace
* Verenigde Naties
* Mythes en beeldvorming
* Palestijns Gevangenendocument 2006
* Reisverslag Israël 2007
* Het zijn net mensen - recensie & repliek
* Krantenonderzoek NRC conflict Israël-Palestina
* Dries van Agt over Israël en de Palestijnen
* Recente artikelen Israël-Palestina
* Oudere artikelen Israël-Palestina
* Landkaart van Israël - Palestina


Background Articles in English:

* Amnesty International Report on Gaza War
* History Arab-Israeli Conflict
* Boycott Israel campaigns
* Boycott Israel?
* Israel 1948 War of Independence
* Israel 1948 War of Independence Timeline
* Christian Zionism
* History of Anti-Semitism
* Israel
* Israel Boycott?
* Jew!
* Palestine: Ethnic Cleansing
* 6 Day War
* Six Day War Timeline
* Zionism - Definition and History
* Zionism: History of Zionism & Israel
* Zionism and its Impact


Eerdere IMO Blogs.
Voor volledige lijst zie:
IMO Blog Archief


November 2009 October 2009 September 2009 August 2009 July 2009 June 2009 May 2009 April 2009 March 2009 February 2009 January 2009 December 2008 November 2008 October 2008 September 2008 August 2008 July 2008 June 2008 May 2008 April 2008 March 2008 February 2008 January 2008 December 2007 November 2007 October 2007 September 2007 August 2007 July 2007 June 2007 July 2007 June 2007 May 2007 April 2007 March 2007 September 2007 February 2007 January 2007 December 2006 November 2006 2006 November 2006 October 2006 September 2006 August 2006 July 2006 June 2006 May 2006 April 2006 March 2006 February 2006


FREE EMAIL SUBSCRIPTION
Subscribe to
ZNN
email newsletter for this site and others

Powered by groups.yahoo.com

NRC Handelsblad over het Israelisch-Palestijns conflict (2)

IMO Blog, 2009

Toen ik mijn eerste onderzoek naar de berichtgeving in de NRC af had waren we dik een jaar verder, en was de Gaza Oorlog uitgebroken. Mijn onderzoek zou actueler zijn als ik die er ook in zou meenemen. Bovendien was ik erg benieuwd naar de uitkomsten van zo'n vervolgonderzoek. Ik wou het dit keer wel wat sneller doen. Van het eerste onderzoek had ik erg veel werk gemaakt: een artikelenlijst van meer dan 60 pagina's, een apart schema waarin ik alle artikelen en de score op de verschillende criteria had verwerkt, en een uitgebreide beschrijving van en toelichting op dat alles, met conclusies. Veel mensen vonden het wel erg lang en veel allemaal. Uiteindelijk duurde het tweede onderzoek toch nog een half jaar en werd ook dat nog behoorlijk uitgebreid, maar ik had besloten niet weer ieder artikel op alle criteria te beoordelen, maar een algemeen oordeel te geven dat ik in de artikelenlijst verantwoord.


Ook in deze periode bleek de NRC behoorlijk eenzijdig. Vooral Palestijnen kwamen aan het woord, bijna alle reportages waren in Palestijns gebied gemaakt, men maakte vooral gebruik van Palestijnse bronnen en gaf die kritiekloos weer. De reportages stonden vol met schrijnende verhalen van Palestijnse slachtoffers en van medewerkers van hulporganisaties, en steeds werd een beeld geschetst van bewuste en moedwillige acties tegen gewone burgers die niets met Hamas te maken hadden. De vele harde beschuldigingen tegen Israël werden nooit van relativerend commentaar of context voorzien of aan Israël voorgelegd, en niet één keer werd een Israëlische militair deskundige aan het woord gelaten om een en ander toe te lichten. Ook soldaten of ex-soldaten kwamen nooit aan het woord, terwijl wel diverse keren mensen van Hamas aan het woord kwamen, zowel van de politieke tak als leden van de Qassam Brigades. Ook nu werd Palestijns geweld uitgelegd en Israëlisch niet. De oorzaak van de Gaza Oorlog werd vooral vanuit Palestijns perspectief belicht, en er was ook nu nauwelijks aandacht voor de impact van de duizenden raketten die de afgelopen jaren op Sderot en omgeving zijn gevallen en een normaal leven onmogelijk hebben gemaakt. NRC negeerde het gebruik van civiele gebouwen zoals huizen en moskeeën voor wapenopslag en samenkomst van de Qassam Brigades, en het feit dat Hamas strijders ambulances misbruikten en zich in civiele kleding tussen de burgerbevolking mengden. De grootschalige wapensmokkel en de steun van Iran werden gebagatelliseerd en de politieagenten die Israël op de eerste dag van de bombardementen trof werden als burgers beschreven, ondanks het feit dat een grote meerderheid van hen (volgens onderzoeken meer dan 70%) ook bij de Qassambrigades zit of bij andere veiligheidsdiensten die onderdeel uitmaken van het militaire apparaat van Hamas. Volgens Israël was, vanwege de nauwe verbondenheid van de politieke en militaire vleugel, ieder Hamas doelwit legitiem, volgens de VN en mensenrechtenorganisaties waren alleen strijders die op dat moment ook actief in gevechten waren betrokken, legitiem doelwit. NRC Handelsblad had dat verschil objectief moeten weergeven, en de visie van beide kanten moeten geven.

Wat ik bijzonder kwalijk vind, is de suggestieve wijze waarop de NRC bericht over de propaganda oorlog. Het Israëlisch-Palestijns conflict is ook een 'war on claims' en beide partijen is er veel aan gelegen zich als het slachtoffer te presenteren, als de partij die niks dan vrede wil maar wel moest handelen uit zelfverdediging, en die slechts voor zijn legitieme rechten opkomt. In verschillende artikelen werd de zogenaamd zo gelikte en professionele Israël lobby gehekeld, en werd letterlijk gezegd dat Israël alles recht praat wat krom is. De propaganda van Hamas en sympathisanten van de Palestijnen werd genegeerd. Ook in de eerder onderzochte periode bleek deze blindheid voor de propaganda van Hamas, maar nu was het nog explicieter. Het beeld van een machtige louche zionistische lobby wordt zo versterkt, en iedereen die het voor Israël opneemt wordt neergezet als gelikte propagandist. Dit beeld is zeer sterk aanwezig in de maatschappij en daarvan is de NRC goed op de hoogte. Zo plaatste zij een paar jaar geleden een lange brief van Jan Wijenberg die beweerde dat het CIDI een orgaan van de Israëlische regering was en haar medewerkers als 'leden van een vijandige buitenlandse mogendheid' vervolgd dienen te worden. Ook beweerde hij dat het CIDI knokploegen in dienst had die vermeende antisemieten in elkaar sloegen. Het is allemaal baarlijke nonsens, maar te lezen in Nederlands kwaliteitskrant nummer 1, NRC Handelsblad. Mensen die het voor Israël opnemen worden er geregeld van beticht voor de Israëlische ambassade te werken en onderdeel te zijn van een duistere lobby. Vandaag nog beweerde iemand dat over mij op Loor schrijft.

Het spreekt boekdelen dat NRC Handelsblad tijdens de Gaza Oorlog wel drie artikelen van zeer felle Israël critici had geplaatst (Gretta Duisenberg en Jan Wijenberg, Mohammed Benzakour en Rhami Kouri) en er geen enkel tegenstuk is geplaatst. Ik kan mij niet voorstellen dat men geen stuk toegezonden heeft gekregen of dat niemand te vinden was die dat wou schrijven. Maar ja, zo'n tegenstuk is weer vieze zionistische propaganda en dat moeten we niet hebben. Liever de NRC bevuilen met het gescheld en getier van Gretta dan een analyse van de oorlog waaruit Hamas en niet Israël als de boosdoener naar voren komt. Ik kan er nog steeds niet goed bij dat een kwaliteitskrant als de NRC, die zeer selectief is in het plaatsen van opiniestukken en brieven, dergelijke rommel plaatst. Sorry, maar op mijn eigen blog wil ik dit ongezouten kunnen zeggen.

Hieronder een stukje uit de samenvatting en uit de conclusies van het tweede onderzoek. Ik raad u uiteraard aan de samenvattingen en ook de conclusies in zijn geheel te lezen.

Voor dit onderzoek zijn alle artikelen uit de periode van het Gaza offensief (27 december - 18 januari), de week daaraan voorafgaand en de twee weken daarna getoetst aan een aantal criteria. Daarnaast is ook naar de berichtgeving over het conflict in de periode erna gekeken. Er was toen veel aandacht voor diverse onderzoeken, onthullingen en rapporten over (vermeende) oorlogsmisdaden door Israël voor de verkiezingen in Israël en het beleid van de nieuwe regering wat betreft de nederzettingen.

De artikelen zijn, evenals in het eerdere onderzoek, beoordeeld op grond van een aantal criteria: wie komen er aan het woord, welke bronnen worden er gebruikt, wiens perspectief wordt vooral gegeven, wordt wederhoor toegepast, wordt alle relevante informatie en context gegeven, staan er ongefundeerde of suggestieve opmerkingen in, komen er onjuistheden in voor en is het taalgebruik neutraal?

De berichtgeving is ook getoetst aan de eigen journalistieke maatstaven van NRC Handelsblad, waarin diversiteit van meningen en ideeën en de scheiding van feiten en de visie van de krant centrale elementen vormen, en aan algemene journalistieke principes zoals hoor en wederhoor en gebruik van alle beschikbare relevante bronnen.

Van de 123 artikelen in de onderzochte periode waren er 30 neutraal, 32 licht gekleurd ten voordele van de Palestijnen, 49 gekleurd ten voordele van de Palestijnen, 9 sterk gekleurd ten voordele van de Palestijnen en 1 gekleurd ten voordele van Israël; 2 artikelen gingen niet over het conflict. Verder zijn 8 ingezonden brieven en enkele cartoons in de artikelenlijst vermeld, maar die zijn niet meegeteld in de score. De brieven houden elkaar qua stellingname in evenwicht.

Uit het uitgebreide onderzoek:

In een propaganda oorlog als deze moet de krant zeer terughoudend zijn in haar oordeel en voorzichtig in beschuldigingen naar een van beide partijen. Iedere bron, ook ogenschijnlijk neutrale bronnen als de VN of het Rode Kruis, dient met gepast wantrouwen te worden bejegend. Hoe komen zij aan hun informatie, met wie hebben zij vooral te maken, wat voor beeld krijgt men als gevolg daarvan? De krant had met name kritischer moeten zijn naar Palestijnse bronnen en de UNRWA, beide duidelijk partij in het conflict (UNRWA bestaat voor een groot deel uit Palestijnse vluchtelingen) en geen neutrale buitenstaanders.
De krant moet juist de complexiteit van het conflict laten zien, het feit dat claims soms moeilijk te verifiëren zijn, dat het voor de journalist moeilijk kan zijn te achterhalen wat werkelijk is gebeurd en waarom. Daarnaast moet de krant haar lezers ervoor behoeden te makkelijk partij te kiezen en te snel te menen te weten hoe het zit, juist bij een conflict waarbij de emoties zo hoog oplopen en mensen zozeer de neiging hebben om wel partij te kiezen.

Helaas was er bij NRC van die voorzichtigheid weinig te merken, en werd Israël eenzijdig in de beklaagdenbank gezet. Daarmee doet de krant niet alleen de waarheid en de complexiteit van het conflict geweld aan, maar draagt, onbedoeld, ook bij aan de polarisatie in Nederland. Met name de verhalen die suggereren dat Israël maar lukraak overal op schiet en expres alles kapot maakt, werken woede tegen Israël in de hand. Ook de stukken van Benzakour en Duisenberg en Wijenberg, met al hun superlatieven en aantijgingen van staatsterreur en grootschalig wangedrag, dragen aan deze woede en polarisatie bij.

NRC Handelsblad maakt volstrekt onvoldoende onderscheid tussen feiten en meningen, en uit de berichtgeving komen dan ook een paar duidelijke politieke opvattingen naar voren, zowel in de hoofdredactionele commentaren als in de keuze van de opiniestukken en interviews en de toonzetting in achtergrondartikelen en analyses. Zo moeten Israël en de EU volgens de NRC praten met Hamas en zelfs officiële diplomatieke betrekkingen aangaan en is Hamas eigenlijk veel gematigder dan veelal wordt gedacht. Ook zou Israël erg militaristisch zijn en van oorlog houden en zou Israëls harde militaire optreden Palestijns extremisme in de hand werken. Israëls militaire optreden zou daarom averechts werken, en haar juist niet de veiligheid bieden waarnaar zij zo hard naar op zoek is. De Gaza Oorlog zou niet hoofdzakelijk door legitieme militaire overwegingen zijn ingegeven, zoals de jarenlange raketbeschietingen vanuit de Gazastrook en het verbreken van het bestand door Hamas, maar door oneigenlijke zaken zoals de verkiezingen en de wens om voor de onbevredigende afloop van de Libanon Oorlog in 2006 te compenseren. De Nederlandse regering zou, vooral vanwege gevoeligheid van de zaak vanwege de Holocaust en de christelijke achtergrond van twee van de drie coalitiepartijen, zich eenzijdig achter Israël hebben opgesteld en haar niet durven veroordelen.


Ratna Pelle

Zie ook deel 1 en 3.





** Plaats een reactie **
Naam: (verplicht)
E-Mail: (niet verplicht; zichtbaar!)
Thuispagina: (niet verplicht)
Reactie:
 

** Attentie: Typ in hoofdletters ISRAEL in het vakje hieronder.
Dit is een veiligheidsmaatregel om geautomatiseerd spam posten te verhinderen.
Het is niet mogelijk om twee reacties kort na elkaar te plaatsen.


** Attention: Please type ISRAEL in capital letters below.
This is a security measure to prevent automated spam postings.
It is not possible to post two comments shortly after each other.


 

IMO Blog Hoofdpagina

IMO Blog Archief


IMO Blog

A view from the Netherlands
by Ratna Pelle




Voor dagelijks commentaar op het nieuws, zie ook: Israel & Palestijnen Nieuws Blog


IMO Blog (Israël & Midden-Oosten) bevat mijn opinies over het Israëlisch-Palestijnse conflict, het Joodse recht op zelfbeschikking (ook bekend als Zionisme) en het Palestijnse recht op zelfbeschikking. Ik ben een academica uit Nederland. Ik ben actief geweest in diverse linkse bewegingen voor vrede, milieu en derde wereld. Ik ben noch Joods noch Palestijns noch Israëlisch noch Arabisch.

© Alle teksten op deze blogs zijn eigendom van de schrijver, en dienen niet zonder toestemming gekopieerd te worden naar andere websites.



IMO Blog contains my thoughts on the Israel - Palestine conflict, the Jewish right to self determination (aka Zionism) and the Palestinian right to self determination, and especially the involvement of Europe with the conflict in the light of it's own history. I am an academic from the Netherlands who has been active in several leftist movements for peace, environment and third world. I am neither Jewish nor Palestinian nor Israeli nor Arab.

© All blogs posted here are copyright by the author, and should not be copied without permission.


BLOG ROLL:
* Ratna.NL - Over Israël en de Palestijnen 2005-2006
* Israel & Palestijnen Nieuws Blog
* Dutchblog Israel (NL/EN)
* Weblog NOA - Network On Antisemitism (NL)
* Weblog "De Joodse Lobby" (NL)
* Loor Schrijft
* Israel in de Media (NL)

* Ratna's Review on Israel, Zionism and Peace 2005-2006
* ZioNation - Progressive Zionism & Israel Web Log
* Zionism and Israel News Archives
* Israel: Like this, as if
* Middle East Analysis
* MidEastWeb Log on Middle East peace

* Blue Truth
* Christians Standing With Israel
* Christians Standing With Israel - Blog
* Daniels Counter
* Dry Bones cartoons
* Dvar Dea from Israel
* FresnoZionism.org
* Haifa Diary
* The IgNoble Experiment
* IreneLancaster's Diary (on Aliyah, Judaism, Zionism and Politics)
* Israel Solidarity Campaign
* Jeff Weintraub, Commentaries and Controversies
* Jewish State
* A Liberal Defence of Israel
* Liberty & Justice
* Meretz USA Weblog
* Normblog
* Octogenarian
* Point of no return (Middle East's forgotten Jewish refugees)
* Pro-Israel Bay Bloggers
* Ray Cook (Israel, Zionism and the Media)
* Realistic Dove
* Sanda & Israel
* Shimon Z. Klein on the Israeli-Palestinian Conflict
* Simply Jews
* Something Something
* Unplugged Mike
* Z-Word Blog, Views on Zionism

WEBSITES ISRAEL:
* CIDI (NL)
* Cijo - Voor Israel, Voor Vrede (NL)
* Christenen voor Israel (NL)
* Engage
* Israel Facts (NL)
* Israël-Informatie linkpagina (NL/EN)
* Israël-Palestina Info (NL/EN)
* Likoed Nederland
* MidEastWeb - Middle East News/Views
* The New Zionist
* Maurice Ostroff (countering bias against Israel)
* Peace With Realism
* VECIP - Vrije Encyclopedie Conflict Israël-Palestina (NL)
* Etsel over Jodendom & Israël (NL)
* Zionism & Israel
* Zionism-Israel Pages
* Zionism On the Web

DIVERSE ONDERWERPEN:
* Brassé Sittard - Van linkse politiek tot Joodse genealogie
* Sittard Web Log - "politieke, sociale en groene berichten"
* At the back of the hill
* The Euston Manifesto
* Keesjemaduraatje (NL)
* Verbal Jam (NL)
* SEO - Search Engine Optimization

RSS V 1.0
RSS V 2.0

FREE EMAIL SUBSCRIPTION
Subscribe to
ZNN
email newsletter for this site and others

Powered by groups.yahoo.com

IMO Blog - Israel & Midden-Oosten

© Alle teksten op deze blogs zijn eigendom van de schrijver, en dienen niet zonder toestemming gekopiëerd te worden naar andere websites.

All entries copyright by the authors and or Zionism-Israel Information Center. Please forward materials by e-mail with URLS. Other uses by permission only.